Renesans storytellingu
Żyjemy w czasach, w których wszystko jest na sprzedaż. Kursy marketingu w sieciach społecznościowych doradzają nawet nawiązywanie relacji osobistych w celach biznesowych. Przydaje się w tym modny obecnie storytelling czyli opowiadanie historii. Ostatecznie to ciekawe historie angażują naszych klientów w znacznie większym stopniu niż nasze usługi czy produkty. Nie ma więc niczego zaskakującego w tym, że na rynku pojawiają się coraz to nowe firmy oferujące szkolenia ze storytellingu dla biznesu.
Mamy jednak świadomość tego, że bogactwa kontaktów międzyludzkich nie da się zredukować do interesownego nawiązywania i utrzymywania relacji w celach sprzedażowych. Podobnie jest z opowieściami. Współczesne badania psychologiczne oraz neurologiczne pokazują, jak głęboko opowieści zapuszczają korzenie w naszą tożsamość.
Opowiadanie jako sztuka
Opowiadanie historii, które nie zatrzymują się na powierzchni PR-owych czy marketingowych taktyk jest formą sztuki. Sztuki, która wymaga opanowania pewnej sprawności i umiejętności które zdobywa się poprzez długie godziny ćwiczeń. Rozpoznania, czym dobre opowiadanie jest a czym nie jest. Poznaniem siebie i historii które konstytuują naszą własną tożsamość. Umiejętnością budowania napięcia, odnalezienia się w kontekście w którym przyszło nam opowiadać.
Opowiadanie jako narzędzie rozwoju dziecka
Od początków ludzkości ludzie kształtowali swoją tożsamość poprzez opowieści. Jej bogactwo jest pochodną różnorodnych narracji które jako dzieci potrafiliśmy wchłonąć. Dla otwartego umysłu dzieci opowieść jest czymś znacznie bardziej namacalnym i realnym . Czymś co buduje ich świat wewnętrzny, rozbudza wyobraźnię oraz pasje.
Szczególnie w czasach współczesnych warto zadbać o to, aby dzieci potrafiły nie tylko opowieści słuchać, ale także je tworzyć.
Zapraszamy do wejścia w świat opowieści!
Polecamy http://opowiadacz.com/